Aistros dėl piliakalnio pavadinimo - Klaipedos-r.lt

2018 m. sausio 18 d., ketvirtadienis
KLAIPĖDOS RAJONO
SAVIVALDYBĖ

Spausdinti
English
Savivaldybė
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29303101020304
Sausis
    2018     
Naujienų
prenumerata

Čia galite užsisakyti naujienas elektroniniu paštu.

Dienos
Mėnesio
Savaitės

 

Naujienos
Aistros dėl piliakalnio pavadinimo

Trečiadienį vyko pasitarimas dėl Kalniškės piliakalnio pavadinimo. Šiuo metu Kultūros vertybių registre kaip pirminis šio Vėžaičių seniūnijos teritorijoje, Kalniškės kaime, esančio piliakalnio pavadinimas teikiamas pagal kaimo pavadinimą – Kalniškės.  

Anot mero pavaduotojos Rūtos Cirtautaitės, Turizmo taryboje keltas klausimas aktualizuoti būtent Gargždų pavadinimą, − kad jis būtų pirminis.

A. Kundroto nuotrauka

Kone kiekvienas Klaipėdos rajono, kaip ir visos Lietuvos, piliakalnis turi po keletą pavadinimų. Ne išimtis – ir šis piliakalnis. Šalia jo stūksantis akmuo su užrašu „Gargždai“ įsimena kone kiekvienam, bent kartą įvažiavusiam į Gargždus. Kad šalia – ir piliakalnis, išryškėjo pastaraisiais metais įgyvendinus Kalniškės piliakalnio pritaikymo kultūros ir viešojo turizmo reikmėms projekto pirmą etapą.

Įvairiose duomenų bazėse piliakalnio pavadinimo variantų pateikimo eilės tvarka bei pačios pavadinimų formos įvairuoja.  

Internetiniame 2007 m. „Vietovardžių žodyne“ pirminis pavadinimas teikiamas Anėlyno, šalutinis – Kalniškės. Kalbos komisijos nutarimais, išaiškinimais ir leidiniais turėtų vadovautis visos kitos duomenų bazės, deja, dažnai pasitaiko klaidų, nes tokių registrų rengėjai ne visada pavadinimus suderina su vietovardžių specialistais. Lietuvos piliakalnių sąvade pirminis piliakalnio pavadinimo variantas – Gargždų, − kaip šalutiniai teikiami Kalniškės, Anielino, Gargždės pilalės.

Kultūros vertybių registre pirminis variantas teikiamas Kalniškės (todėl taip buvo pavadintas ir šio piliakalnio sutvarkymo projektas), šalutiniai – Gargždų, Anielino.

Janina Valančiūtė 2010 m. knygoje „Vėžaičiai“ piliakalnį įvardija kaip Gargždų ir remdamasi Lietuvos piliakalnių atlasu nurodo I tūkst. – XIII a.  jo atsiradimo datą. Pasak istorikės, vieta, kurioje yra piliakalnis, XIX a. II pusės – XX  a. pradžios istoriniuose šaltiniuose vadinta Anielinu pagal Gargždų dvaro palivarką. Kaip patikslino Gargždų karšto muziejaus direktorius Marius Mockus, Anėlyno (Anielyno, Anielino) pavadinimas kilo nuo XIX a. II p. asmenvardžio − minėto palivarko valdytojos Anelės Milžinskienės. XX a. pr. archeologijos draugijai renkant informaciją apie archeologinius objektus prie pirminių pavadinimų buvo prirašomi ir „buitiniai“ žmonių naudoti vietovių pavadinimai ir čia buvo padaryta klaida, nes Anielynu žmonės vadino ne piliakalnį, o buvusį palivarką, − tai atsispindi ir Stalmoko Gargždų istorijos rankraštyje, ir minėtos draugijos standartinėse anketose. Anielyno pavadinimą žmonės naudojo XIX a. II p. turėdami omenyje palivarką, o ne šalia esantį piliakalnį. Anelė niekaip nesisiejo su piliakalniu, šis pavadinimas labiau tiktų, jei būtų į registrą traukiamas minėtas palivarkas.

Pastebėję tokį dalyką, turėtume kreiptis į Kalbos komisiją, kad savo šaltinyje pasitaisytų, dar kartą pasitikrinę argumentus, bet, kaip patikino Valstybinės lietuvių kalbos komisijos vietovardžių specialistė Aistė Pangonytė, naujai rengiamame daugiatomiame „Lietuvos vietovardžių žodyne“ teisybė dėl šio piliakalnio pavadinimų pirmumo turėtų būti atkurta, o Anėlyno (Anielino, Anieliškės) forma patikslinta.

Teritorija, kurioje yra piliakalnis, nuosavybės teise priklauso valstybei, todėl keičiant pavadinimą turėtų būti priimamas Vyriausybės nutarimas.  Valstybinė lietuvių kalbos komisija teikia išvadas Vyriausybės nustatyta tvarka keičiant gyvenamųjų vietovių pavadinimus, − tuomet jie įtraukiami į valstybės registrą. Tačiau tokie objektai kaip piliakalniai nefigūruoja valstybės registre. Jeigu Savivaldybės taryba priimtų sprendimą, pavadinimas nebūtų oficialiai registruojamas jokiame valstybės registre, nebent tikslinamas Kultūros vertybių registre, kuris taip pat nėra tikslus ir neturi valstybės registro statuso. Tačiau būtent šiame registre fiksuojama pirminė forma patenka į kartografiją, rodykles, įvairius aprašus, turistams skirtus leidinius ir pan. 

„Norėtume paklausti ir rajono gyventojų nuomonės, ar pirminis pavadinimas turėtų būti Gargždų, ar Kalniškės piliakalnio, nes pavadinimo keitimo procedūros nėra trumpos ir reikalauja lėšų ir darbo sąnaudų“, − sakė vicemerė Rūta Cirtautaitė.

Prašome siųsti savo nuomonę el. paštu daiva.beliokaite@klaipedos-r.lt.

Daiva Beliokaitė 

 

 

 

Atgal Spausdinimo versija Archyvas

Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
Prisijungimas
Prisijungimas gyventojams
GYVENTOJŲ PRIĖMIMAS
E. APKLAUSOS
E. PRAŠYMAI (SKUNDAI)
E. KONSULTAVIMAS
E. PASLAUGOS
  Susidūrei su korupcija – pranešk Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) arba numeriu 400 008 apie korupcinius teisės pažeidimus Savivaldybės institucijose ir jai pavaldžiose įstaigose. Užtikrinamas asmens duomenų konfidencialumas.

© Klaipėdos rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos.
Cituojant ir kitaip platinant mūsų svetainės informaciją prašome nurodyti šaltinį ir datą.
Sprendimas: IDAMAS

Klaipėdos g. 2 LT-96130 Gargždai, savivaldybe@klaipedos-r.lt ,
tel. (8 46) 47 20 25, faks. (8 46) 47 20 05. Biudžetinė įstaiga, įstaigos kodas 188773688.
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.