KLAIPĖDOS RAJONO SAVIVALDYBĖ
Klaipėdos rajono savivaldybė administracija, Klaipėdos g. 2 LT-96130 Gargždai, savivaldybe@klaipedos-r.lt, Tel. (8 46) 47 20 25, faks. (8 46) 47 20 05. Savivaldybės biudžetinė įstaiga, kodas 188773688. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Pasitikėjimo telefonas tel. (8 46) 40 00 08


Prisijungimas
 • Prisijungimas gyventojams
 • GYVENTOJŲ PRIĖMIMAS
 • E. APKLAUSOS
 • E. PRAŠYMAI (SKUNDAI)
 • E. KONSULTAVIMAS
 • E. PASLAUGOS
 • Savivaldybė
 • Struktūra ir kontaktai
 • Meras
  Mero pavaduotoja
  Mero pavaduotoja
  Savivaldybės tarybos ir mero sekretoriatas
  Administracijos direktorius
  Direktoriaus pavaduotoja
  Direktoriaus pavaduotojas
  Administracija
  Valdymo schema
  Darbuotojų paieška
  Savivaldybės automobiliai
  Savivaldybės įmonės
  Savivaldybės įstaigos
  Komisijos, darbo grupės
  Kontrolės ir audito tarnyba
  Seniūnaičiai
  Vadovų darbotvarkės
 • Teisinė informacija
 • Teisės aktai
  Teisės aktų projektai
  Išvadoms gauti pateikti teisės aktų projektai
  Vyriausybei pateikti teisės aktų projektai
  Teisės aktų projektų archyvas
  Tyrimai ir analizės
  Teisės aktų pažeidimai
  Seimo kontrolierių pažymos
  Valstybės kontrolierių sprendimai
  Teismo sprendimai
  Šiurkštūs tarnybiniai nusižengimai
  Teisinio reguliavimo stebėsena
  Teisinė pagalba
  Norminiai teisės aktai
  Sprendimų projektai
  Mero potvarkių projektai
  Direktoriaus įsakymų projektai
 • Administracinė informacija
 • Veiklos dokumentai
  Planavimo dokumentai
  Darbo užmokestis
  Paskatinimai ir apdovanojimai
  Viešieji pirkimai
  Finansų dokumentai
  Biudžeto vykdymo ataskaitų rinkiniai
  Finansinių ataskaitų rinkiniai
  Ūkio subjektų priežiūra
  Informacija apie skolinius įsipareigojimus
  Administracinės naštos mažinimas
  Ataskaitos
  Biudžetinių ir viešųjų įstaigų vadovų metinės užduotys
  Viešosioms įstaigoms skiriamas finansavimas
  Bendruomenių, religinių bendruomenių ir NVO finansavimas
 • Veiklos sritys
 • Švietimas
  Socialinė parama
  Kultūra
  Sveikata
  Sportas
  Informacija jaunimui
  Informacija nevyriausybinėms organizacijoms
  Valstybinė kalba
  Viešoji tvarka
  Žemės ūkis
  Civilinė metrikacija
 • Vadovų darbotvarkės
 • Komisijų ir darbo grupių posėdžiai
 • Paslaugos
 • Informacijos rinkmenos
  Viešosios ir administracinės paslaugos
  Leidimai
  Elektroniniai valdžios vartai
  Informacija apie licencijas ir leidimus
 • Nuorodos
 • Strateginis planavimas
 • Projektai
 • 2014–2020 m. ES struktūrinė parama
  2007–2013 m. ES struktūrinė parama
  Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programa
  ŽRVVG „Klaipėdos rajono iniciatyvos“ parama
  Lietuvos 2004-2006 m. bendrasis programavimo dokumentas
  Tarptautiniai projektai
  Tarptautinių projektų programa
  Partnerystė
 • Skelbimai
 • Darbo pasiūlymai
  Skelbimai apie visuomenei svarbių statinių projektavimo pradžią
  Teritorijų planavimo viešumas
 • Informacijos teikimo tvarka
 • Korupcijos prevencija: pasitikėjimo tel. 400 008
 • Vietinės reikšmės kelių žemėlapis
 • Civilinė sauga ir mobilizacija
 • Civilinė sauga
  Mobilizacija
 • Nuotraukų galerija
 • Horizontalus meniu
 • APIE SAVIVALDYBĘ
 • Gyventojams
 • Verslui
 • BENDRUOMENĖMS
 • Savaitės tema
  Europos paveldo dienose – dėmesys piliakalniams

  Vasara jau ritasi į antrą pusę, bet turizmo sezonas Lietuvos pajūryje, taip pat ir mūsų rajone – pačiame įkarštyje. Piliakalnių metais skiriame nemažai dėmesio jiems. Šiemet Europos paveldo dienų tema  „Kultūrinis kraštovaizdis: nuo piliakalnių iki miesto bokštų“. Apie renginius Klaipėdos rajone, vyksiančius rugsėjo 15−16 dienomis, bei kitus su piliakalniais susijusius dalykus, kultūrinį turizmą kalbamės su Administracijos direktoriaus pavaduotoja Ligita Liutikiene.

  Dabar žmonės, prieš keliaudami kur nors, informacijos ieškosi internete, − čia galima surasti visus žinomus kultūros ir gamtos objektus, jų aprašymus, dauguma galima net interaktyviai apžiūrėti. Ar Europos paveldo dienų renginiai padeda papildomai gauti informacijos besidomintiems?

  Kaip žinome, idėja pradėti rengti Europos paveldo dienas gimė Prancūzijoje dar 1984 metais ir labai greit išpopuliarėjo, tapo remiama Europos Tarybos ir Europos Sąjungos. Kuo toliau, tuo daugiau žmonių lanko šiuos renginius ir taip giliau susipažįsta su įvairių sričių kultūros paveldo objektais, kurie kartais ir nėra labai žinomi, pastebimi. Vadinasi, žmonėms reikia gilesnių žinių, išsamesnio įvairių sričių paveldo objektų pažinimo, − kad savi akiratį plėstume ne tik platyn, bet ir gilyn. Šis paveldo objektų suaktualinimas ir pažinimas paskatina ir vietos valdžios institucijas bei gyventojų bendruomenes imtis priemonių juos iš naujo atrasti, tvarkyti, taip pat ir pritraukti turistų.

  Šiemet Paveldo dienoms skirtos dvi dienos – taigi kviečiu visus dalyvauti, − juolab kad programa iš tiesų numatoma įdomi, turininga ir prasminga. Kultūros paveldo departamentas skelbia, jog „renginiai yra skirti visuomenei, siekiant ją supažindinti su kultūros paveldu, parodyti tai, kas paprastai yra visuomenei neprieinama, aktualizuojant vienokią ar kitokią kultūros paveldo sritį. Labiausiai tikimasi šia programa sudominti moksleivius ir paskatinti juos domėtis tiek savo šalies kultūra, istorija, tiek ir kitų Europos šalių kultūros paveldu“.

  Manyčiau, mūsų organizuojamuose renginiuose tikrai turėtų dalyvauti ir mokiniai, nes numatomos priemonės padės įsisąmoninti, kuo svarbus yra mūsų valstybės ankstyvosios raidos palikimas – didingieji piliakalniai.  

  Andriaus Kundroto nuotraukoje - Kalniškės piliakalnis 

  Esate komisijos, kuri šiuo metu jau yra sudariusi preliminarią programą Europos paveldo dienoms paminėti, pirmininkė. Kas numatyta toje programoje? Kokias priemones turite omenyje, sakydama, kad tai gali sudominti ir moksleivius?

  Manau, kad visos numatomos priemonės tinkamos tiek moksleiviams, tiek suaugusiesiems – taip pat ir rajono svečiams.

  Rugsėjo 15 d. nuo 14 val. viešbučio „Lijo“ konferencijų salėje yra numatomas seminaras-diskusija „Klaipėdos rajono piliakalniai: jų reikšmė ir išsaugojimo ypatumai“. Seminare numatoma, kad pranešimą apie Piliakalnių metus bei Klaipėdos rajono piliakalnius skaitys doc. dr. Gintautas Zabiela. VšĮ „Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos“ direktorius, archeologas Zenonas Baubonis bei projektų autorė Rimantė Vaitekonytė-Mačiulienė pristatys projekto „Kalniškės piliakalnio pritaikymas kultūros ir viešojo turimo reikmėms“ I ir II etapo darbus bei papasakos apie piliakalnių tvarkymą ir priežiūrą. Diskusijoje su bendruomene bus kalbama apie vietos bendruomenių vaidmenį saugant piliakalnius bei pristatyta naujai perleista G. Zabielos ir Z. Baubonio knyga „Klaipėdos rajono piliakalniai“.

  Renginį organizuoja Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Sonata Šmatauskienė, smagu, kad prisideda ir Gargždų bei Vėžaičių bendruomenės.

  Rugsėjo 16 d. nuo 11 val. numatoma nemokama ekskursija autobusu „Piliakalnių kelias Klaipėdos rajone“ aplankant Kalniškės, Skomantų, Veiviržėnų, Žvaginių, piliakalnius. Ekskursiją organizuoja Klaipėdos rajono turizmo informacijos centras. Tądien nuo 15 val. numatoma ir pažintinė kelionė (ekskursija) „Litorinos taku iki Kukuliškių piliakalnio“. Naujai atrastą Kukuliškių piliakalnį pristatys kraštotyrininkas, žurnalistas Denisas Nikitenka. Ši ekskursija organizuojama kartu su Pajūrio regioniniu parku ir Karklės bendruomene.

  Galbūt, be numatytų priemonių šioje programoje, dar kas nors yra planuojama piliakalniams aktualizuoti?

  Kaip tik šiomis dienomis suderintas Kalniškės piliakalnio sutvarkymo ir pritaikymo turizmo reikmėms II etapo statybos darbų projektas ir gautas statybą leidžiantis dokumentas. Artimiausiu metu bus perkami rangos darbai ir statybos techninė priežiūra.   II etapo statybos projekte numatyta nemažai darbų,  − tarp jų ir neįgaliesiems patogaus tako įrengimas, taip pat bus kertami menkaverčiai želdiniai ties Tilto gatve, kad  būtų matomi piliakalnio išraiškingi bruožai iš pietų pusės, prie Tilto gatvės bus įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, piliakalnio papėdėje į šią aikštelę bus įrengti mediniai laiptai, mediniai tilteliai-takeliai bei terasiniai takai, − taip bus suformuotas pažintinis takas išraiškingame piliakalnio šlaite ties bevardžiu upeliu ir sujungtas su jau I etape įrengtais takais, kurie veda į pagrindinę piliakalnio apžvalgos aikštelę. Pagrindinėje piliakalnio terasoje ant pylimo bus įrengta dar viena apžvalgos aikštelė. Ties upelio vaga planuojama sutvirtinti nuslinkusius ir pažeistus šlaitus, numatomas ir Gargždų akmens apšvietimas. Minėtiems sprendiniams įgyvendinti reikia apie 300 tūkst. eurų.

  Rajono žmonių, turistų pamėgta vieta atrandama ir naujų bei prikeltų tradicijų puoselėtojų. Mūsų rajone neseniai vyko respublikinis ekologų suvažiavimas, kuriame surengė pasirodymą baltų vikingais vadinamų kuršių genties istorijos, rekonstrukcijos ir kultūros populiarinimo klubas „Pilsots“. Lietuvoje tai pirmoji kuršių gyvąja istorija besidominčius žmones vienijanti organizacija,  supažindinanti su kuršių genties istorija, tradicijomis ir rūbais. Manyčiau, tokius ir panašius pasirodymus ne tik stebėti, bet pagal savo galimybes surengti galėtų ir mūsų rajono moksleiviai, − tai būtų papildoma galimybė pažinti visos Lietuvos istoriją per savo krašto palikimą.

  Žinoma, nepamirštami ir kiti piliakalniai. Žvaginių piliakalnio pietiniame šlaite ties kapinėmis šiais metais numatoma įrengti medinius laiptus, nupirkta paslauga trejiems metams prižiūrėti ir tvarkyti labiausiai lankomus Kalniškės, Skomantų ir Žvaginių piliakalnius. Eketės piliakalnio sutvarkymas ir pritaikymas  taip pat yra vienas iš Klaipėdos rajono savivaldybės prioritetų planuojant lėšas Klaipėdos rajono piliakalniams sutvarkyti. Šiuo metu rengiami Eketės piliakalnio žemės sklypo formavimo kadastriniai matavimai žemės sklypo planui parengti ir įregistruoti Nekilnojamojo turto registre. Sendvario seniūnijos iniciatyva šiemet sutvarkyta Eketės piliakalnio aikštelė – iškirsti menkaverčiai medžiai ir krūmai, sutvarkytos piliakalnio prieigos.

  Kaip mes visi galėtume populiarinti savo krašto paveldą ir prisidėti prie jo puoselėjimo? 

  Populiarinti savo paveldą turime ne tik pasiimdami gatavą produktą – džiaugtis Europos Sąjungos ir/ar Savivaldybės lėšomis atnaujintais objektais, bet ir padėti juos prižiūrėti, − nes seniūnijos neturi tiek daug pajėgų kokybiškai visus metus prižiūrėti piliakalnių. Taigi, labai dėkoju Kultūros skyriaus vyriausiajai specialistei Sonatai Šmatauskienei už visus administravimo ir organizacinius darbus, gyventojų bendruomenėms, kitoms organizacijoms ir švietimo įstaigoms, kurios prisideda prie piliakalnių priežiūros, ir dar kartą noriu paraginti jungtis kuo daugiau mūsų krašto žmonių tvarkyti piliakalnius bei teikti pasiūlymus dėl jų tvarkybos bei aktualizavimo savo vietovės seniūnijai arba Savivaldybės administracijos Kultūros skyriui el. paštu sonata.smatauskiene@klaipedos-r.lt, tel. (8 46) 47 15 66.

  Taigi, Europos paveldo dienos mūsų rajone – rugsėjo 15−16 dienomis, − dalyvaukime, pažinkime ir atraskime iš naujo savojo krašto paveldą!

  Kalbėjosi Daiva Beliokaitė

      

   

  Atgal Spausdinimo versija Archyvas

  Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
  © 2011 Klaipėdos rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos.
  Cituojant mūsų svetainės informaciją prašome nurodyti šaltinį ir datą.