Kultūros paveldo objektai. Ar skiriame pakankamai dėmesio? - Klaipedos-r.lt

2018 m. sausio 18 d., ketvirtadienis
KLAIPĖDOS RAJONO
SAVIVALDYBĖ

Spausdinti
English
Savivaldybė
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29303101020304
Sausis
    2018     
Naujienų
prenumerata

Čia galite užsisakyti naujienas elektroniniu paštu.

Dienos
Mėnesio
Savaitės

 

Naujienos
Kultūros paveldo objektai. Ar skiriame pakankamai dėmesio?

Kultūros vertybių registre yra užregistruoti net 727 nekilnojamojo kultūros paveldo objektai Klaipėdos rajone, 17 iš jų – Gargždų mieste. Tai ir Minijos gatvės grindinys, Gargždų bažnyčios šventoriaus statinių kompleksas, Gargždų miesto kapinių vartai ir kt. Gargžduose yra ir regioninės reikšmės vertybių, tai Gargždų žydų senųjų kapinių dalis, Kuršlaukio senosios kapinės bei Gargždų pėsčiųjų viadukas. Nacionalinės reikšmės kultūros vertybė Gargžduose – Gargždų žydų žudynių ir užkasimo vieta. Artėjant Valstybės dienai verta susimąstyti, ar skiriame joms pakankamai dėmesio.

Pasak Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotojos, Turizmo tarybos pirmininkės Rūtos Cirtautaitės, svarbu ne tik išsaugoti kultūros vertybių būklę, bet ir nuolat ją gerinti, nes šie objektai atskleidžia mūsų krašto išskirtinumą, traukia turistus, skatina domėtis krašto istorija, pažinti kultūros paveldo objektus.

Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotojos Rūtos Cirtautaitės teigimu, praėjusiais metais kultūros paveldo ir jo kultūrinės vertės išsaugojimui buvo skirta daugiau nei 120 tūkst. eurų Savivaldybės biudžeto bei 11 tūkst. eurų Valstybės biudžeto lėšų. Šiemet Savivaldybė taip pat yra numačiusi skirti lėšų kultūros paveldo tvarkymo darbams.

Šių metų Savivaldybės biudžete numatytos lėšos Gargždų pėsčiųjų viaduko kapitaliniam remontui. Remontas kainuos 41,8 tūkst. eurų, iš kurių – 23,4 tūkst. eurų Savivaldybės biudžeto lėšos, likusių pinigų tikimasi iš Kultūros paveldo departamento, nes Klaipėdos rajone yra net 67 nacionalinės reikšmės kultūros vertybės.

Šiemet numatoma įrengti ir medinius laiptus Žvaginių piliakalnio pietiniame šlaite ties kapinaitėmis. Savivaldybė jau pasirašė sutartį su VšĮ „Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos“. Paslaugų ir darbų vertė – 9 tūkst. eurų. Paminklo Didžiosios ir Mažosios Lietuvos suvienijimui ant Skomantų piliakalnio tvarkybos darbams šiais metais skirta 5 tūkst. eurų. Šiuo metu vyksta viešasis pirkimas teritorijos ir skulptūros tvarkymo darbams. Savivaldybės lėšomis bus tvarkomos Vyskupiškių kaimo senosios kapinės (Veiviržėnų sen.), tam numatyta 4,9 tūkst. eurų. Taip pat bus sutvarkyti ir koplytstulpiai su skulptūromis Vainotiškės kaimo (Veiviržėnų sen.) senosiose kapinėse bei koplytstulpis su skulptūra Stirbių kaime (Vėžaičių sen.). Šie darbai jau vykdomi, jų kaina beveik 4,5 tūkst. eurų. Nepriklausomybės Akto signataro Jurgio Šaulio sodybos vietos Balsėnų kaime aplinkos tvarkymo darbams šiais metais skirta 5 tūkst. eurų.

Kaip ir kasmet, Klaipėdos rajono savivaldybė vykdys Klaipėdos rajono senųjų kapinių tvarkymo darbų programą. 2017 m. programos įgyvendinimui skirta 11,6 tūkst. eurų. Taip pat paskelbtas senųjų kapinių tvarkymo darbų konkursas Priekulės ir Kretingalės seniūnijose, kur senųjų kapinaičių daugiau nei kitose seniūnijose. Net 20 senųjų kapinaičių tvarkymo darbams 3 metams skirta 40 tūkst. eurų. 

Planuojama teikti paraiškas gauti ES lėšų rašytojos I. Simonaitytės memorialinio muziejaus kapitalinio remonto ir tvarkybos darbų projektui, koplyčios-mauzoliejaus Stragnų II kaime (Priekulės sen.) kapitalinio remonto ir tvarkybos darbų projektui. Jau pateikta paraiška Stepono Dariaus memorialinio parko pritaikymo turizmo ir aviacinio sporto reikmėms projekto finansavimui iš ES lėšų gauti.  

Pasak vicemerės Rūtos Cirtautaitės, vertinga tai, kad šiais metais Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba teisinę apsaugą suteikė ir į Kultūros vertybių registrą įrašė dar 4 nekilnojamojo kultūros paveldo objektus Klaipėdos rajone: vietinės reikšmės vertybes Pirmojo pasaulinio karo Vokietijos imperijos karių kapus Endriejavo miestelyje ir Radailių kaimo (Sendvario sen.) senąsias kapines, regioninės reikšmės vertybę Laistų geležinkelio tiltą (Dovilų sen.) ir nacionalinės reikšmės kultūros vertybę – Lietuvos partizanų kautynių ir žūties vietą Patyrio kaime (Endriejavo sen.).

„Tai yra mūsų istorija, tad puoselėkime ją. Su Valstybės diena!“, – su artėjančia Liepos 6-ąja, primindama rajono istorijos svarbą, sveikina vicemerė Rūta Cirtautaitė.

Ernesta Strakšytė

Atgal Spausdinimo versija Archyvas

Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
Prisijungimas
Prisijungimas gyventojams
GYVENTOJŲ PRIĖMIMAS
E. APKLAUSOS
E. PRAŠYMAI (SKUNDAI)
E. KONSULTAVIMAS
E. PASLAUGOS
  Susidūrei su korupcija – pranešk Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) arba numeriu 400 008 apie korupcinius teisės pažeidimus Savivaldybės institucijose ir jai pavaldžiose įstaigose. Užtikrinamas asmens duomenų konfidencialumas.

© Klaipėdos rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos.
Cituojant ir kitaip platinant mūsų svetainės informaciją prašome nurodyti šaltinį ir datą.
Sprendimas: IDAMAS

Klaipėdos g. 2 LT-96130 Gargždai, savivaldybe@klaipedos-r.lt ,
tel. (8 46) 47 20 25, faks. (8 46) 47 20 05. Biudžetinė įstaiga, įstaigos kodas 188773688.
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.