Klaipėdos rajono savivaldybėje keturi darželiai pasiryžo vaikus maitinti ekologiškai. Nuo rugsėjo 1-osios ekologiška produkcija praturtintas Priekulės lopšelio-darželio bei Gargždų lopšelio-darželio „Saulutė“ ugdytinių valgiaraštis, o nuo spalio 1-osios ekologiškai darželinukus maitins ir Gargždų lopšeliai darželiai „Naminukas“ bei „Gintarėlis“. Įstaigoms už prisijungimą prie iniciatyvos vaikus maitinti ekologiškai įteiktos Žemės ūkio  ministerijos padėkos.

Padėka ir Savivaldybei

Ministerijos padėka įteikta ne tik prie iniciatyvos prisijungusiems darželiams, bet ir Klaipėdos rajono savivaldybei už aktyvų ekologiškų ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų gaminimo, populiarinimo ir vartojimo skatinimą.

„Ekologiškas darželinukų maitinimas – didelis žingsnis į priekį, investicija į jų sveikatą. Užtikrindami sveiką ir įvairią vaikų mitybą, galime tikėtis, kad ir ateityje vaikai maitinsis sveikiau, nes jų įpročiai bus formuojami nuo mažens. Taip pat tai parama ir vietos ūkiams. Viliuosi, kad įstaigos, vaikai ir jų tėveliai pajus to naudą ir kitąmet prie iniciatyvos prisijungs daugiau švietimo įstaigų“,  – sako meras Bronius Markauskas.

Ekologiškam maitinimui reikėjo pasiruošti

Iki vaikų maitinimo ekologiškais maisto produktais pradžios teko nuveikti nemažai darbų. Prieš rengiantis teikti paraiškas Žemės ūkio ministerijai dėl finansavimo vyko nemažai susitikimų su Savivaldybės, įstaigų atstovais, Visuomenės sveikatos biuru. Taip pat dalyvauta konferencijose, susipažinta su Panevėžio, Ukmergės, Lazdijų rajonų lopšelių-darželių patirtimi.

„Semtis gerosios patirties labai svarbu, tačiau taip pat reikėjo pasiruošti ir realiam vaikų maitinimui, nes nuo spalio 1 d. rajone iš viso ekologiškai maitinsis beveik tūkstantis vaikų. Reikėjo įsigyti reikiamą įrangą, sutvarkyti patalpas ir, žinoma, rasti ekologiško maisto tiekėjus, kas, pasirodo, nėra taip paprasta. Tačiau mūsų įstaigos su tuo puikiai tvarkosi ir vaikus jau pasiekia sveikas, ekologiškas maistas: ūkininkų užauginta jautiena, vaisiai, šviežios daržovės, pieno produktai, duonos gaminiai. Įstaigų, kurios jau pradėjo ekologišką vaikų maitinimą, personalas taip pat pastebėjo, kad pasikeitė ne tik maisto skonis, jaučiasi produktų kokybė, tačiau net ir išvaizda, pavyzdžiui, mėsos yra visai kitokia – geresnė“, – pasakojo Administracijos direktoriaus pavaduotoja Rasa Petrauskienė.

Reikalingai įrangai įsigyti darželiams bei Gargždų lopšelio-darželio „Gintarėlis“ rūsio patalpų, kur bus šaldymo kambarys ir daržovių laikymo vieta, remontui iš Savivaldybės biudžeto lėšų skirta 32 tūkst. eurų. 

Svarstoma apie logistikos centro steigimą

Darželius, nusprendusius vaikus maitinti ekologiškai, aplankė ir Žemės ūkio ministerijos padėkas kolektyvams perdavė vicemerė Audronė Balnionienė ir Administracijos direktoriaus pavaduotoja Rasa Petrauskienė, kurios ne tik pasidžiaugė jau įgyvendintais darbais, bet ir teiravosi, su kokiais iššūkiais tenka susidurti įstaigoms, organizuojant tokį maitinimą. Juolab, kad įstaigos, prisijungusios prie Žemės ūkio ministerijos iniciatyvos, įsipareigojo, kad ekologiški produktai sudarys ne mažiau kaip pusę vaikų dienos raciono.

„Didžiausias iššūkis šiandien – maisto tiekimas. Kad galėtume užtikrinti nenutrūkstamą ekologiško maisto tiekimą iš vietos ūkininkų, reikėtų steigti trumpųjų maisto tiekimo grandinių logistikos centrą. Dėl to jėgas turėtų suvienyti rajono ar net regiono ūkiai, kurie gautų ne tik valstybės paramą, bet ir turėtų puikią galimybę užsidirbti, tiekdami savo produkciją nuolatiniams klientams: švietimo įstaigoms, ligoninėms ar tiesiog vietos gyventojams. Tokio logistikos centro naudą pajustų tiek norintys maitintis vietoje užauginta produkcija, tiek ūkininkai. Savivaldybė apie tokią galimybę diskutuoja ir ministerijos lygmeniu, ir su rajono ūkiais“, – teigia mero pavaduotoja Audronė Balnionienė.

Kitąmet prie iniciatyvos planuoja prisijungti ir daugiau rajono švietimo įstaigų.