Gidai ir kelionių organizatoriai kviečiami dalyvauti mokomojoje ekskursijoje „Gyvenimas etnografinių regionų paribyje“, kuri organizuojama gegužės 26-ąją, 10 val. Šią dieną, 10 val., Gargždų autobusų stotyje bus pristatomi Klaipėdos rajono turistiniai maršrutai bei sezono naujienos, 11 val. – mokomosios ekskursijos gidams ir kelionių organizatoriams pradžia, o 15 val. numatoma ekskursijos pabaiga Gargždų (Kalniškės) piliakalnyje ir grįžimas į Gargždų autobusų stotį.

Kuo ypatingas šis maršrutas? Klaipėdos rajonas patenka į dviejų gana skirtingą politinę, ekonominę ir kultūrinę praeitį išgyvenusių Mažosios Lietuvos ir Žemaitijos etnografinių regionų teritorijas. Nors dar iki XIII a. Lietuvos valstybės susidarymo dabartinio Gargždų miesto apylinkėse gyveno Vakarų baltų gentys, tačiau Vokiečių ordino ekspansija į Rytų Baltijos regioną kardinaliai pakeitė geopolitinę situaciją ir vietinių genčių etnogenezę. Situacija kiek normalizavosi po 1422 m. Melno taikos sutarties, kuria buvo nustatyta valstybinė siena tarp Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Vokiečių ordino valstybės. Nors per kelis amžius keitėsi abipus sienos buvusių valstybių politinė sąranga ir pavadinimai arba pačios valstybės, tačiau siena liko beveik nepakitusi iki pat 1923 m. Siena ilgus šimtmečius buvo perskyrusi lietuviško etnoso apgyvendintas teritorijas. Todėl gyvenimas skirtingų valstybių teritorijoje ilgainiui lėmė kultūriškai ir ekonomiškai skirtingų Mažosios Lietuvos ir Žemaitijos etnografinių regionų susiformavimą.

Maršrutą „Gyvenimas etnografinių regionų paribyje“ sudaro 12 atrinktų objektų, labiausiai susijusių su buvusiu pasieniu, kurio buvimas per ilgus šimtmečius lėmė Mažosios Lietuvos ir Žemaitijos etnografinių regionų susiformavimą. Vakarinė Klaipėdos rajono dalis priklauso Mažajai Lietuvai, o rytinė – Žemaitijai.

Būtina išankstinė registracija, kuri vykdoma iki gegužės 23 d.:

https://forms.gle/kDSGSdd3BYQTY6Gf8

Maršrutą „Gyvenimas etnografinių regionų paribyje“ rasite čia:

https://www.klaipedosrajonas.lt/gyvenimas-etnografiniu-regionu-paribyje

Klaipėdos rajono turizmo informacijos centro informacija