Lietuvos banko Finansinio raštingumo centro inicijuota reprezentatyvioji apklausa rodo, kad beveik 40 proc. gyventojų per pastaruosius trejus metus susidūrė su sukčių atakomis. Sukčiai taiko vis naujesnius gyventojų kišenes tuštinančius būdus, todėl Lietuvos bankas perspėja visus vasarojančius – itin svarbu neprarasti budrumo, rūpintis savo pinigų ir asmens duomenų saugumu.

Tyrimo, kurį šių metų vasario mėn. atliko kompanija „Spinter tyrimai“, rezultatai atskleidė, kad iš 39 proc. gyventojų, kurie per pastaruosius trejus metus susidūrė su finansinių sukčių ataka, 6 proc. finansiškai nukentėjo, o 33 proc. atpažino ataką ir finansiškai nenukentėjo.

Tyrimo rezultatai taip pat parodė, kad pamokydami atpažinti sukčius greta esančius žmones galime padėti jiems išvengti finansinių nuostolių. 29 proc. apklaustųjų per pastaruosius trejus metus padėjo kitam asmeniui atpažinti sukčių ataką ir išvengti ar bent sumažinti nuostolius: 25 proc. sugebėjo padėti atpažinti sukčių pinkles ir lėšos nebuvo prarastos, o 4 proc. padėjo atpažinti, bet per vėlai – bent dalį lėšų nukentėję asmenys prarado.

Sukčiai naudoja vis sudėtingesnius apgaulės būdus, todėl tampa itin svarbu ne tik patiems turėti žinių, būti atidiems, bet ir padėti nuo sukčių apsisaugoti šalia esantiems – dalintis istorijomis, perskaityta informacija, patarimais. Į sukčių pinkles patekti gali bet kas, todėl dalintis susidūrimo su sukčiais patirtimi jokiu būdu neturėtų būti gėda.

Lietuvos banko Finansinio raštingumo centras, siekdamas atkreipti atostogų ritmu jau gyvenančių žmonių dėmesį į augantį sukčiavimo mastą, pradėjo informacinę vasaros kampaniją. Jos tikslas – priminti, kokių sukčiavimo tipų esama, kaip juos atpažinti ir kaip užtikrinti savo pinigų bei duomenų saugumą.

Daugiau apie sukčiavimą, jo būdus ir ką daryti, jei pakliuvote į sukčių pinkles, rasite specialioje Lietuvos banko interneto svetainės skiltyje www.lb.lt/sukciavimas.