Nuo 2022 m. smarkiai padaugėjo savivaldybių, siekiančių lyčių lygybės. Vis tik nė viena nesiima jokių priemonių gerinant LGBT+ asmenų padėtį pačiose administracijose ir tik reta siekia asmenų su negalia integracijos.
Nuo šių metų Lietuvos savivaldybėms taikoma 5 proc. kvota įdarbinant asmenis su negalia – ją skelbia pasiekusios 15 savivaldybių, tarp jų – Birštono, Biržų, Elektrėnų raj. Kitos apie kvotos pasiekimą neskelbia arba informuoja, kad ji nepasiekta.
Iš 60 savivaldybių tik 8 yra numačiusios, ką darys, kad pasiektų asmenis su negalia ar daugiau jų įdarbintų. Joniškio raj., Šiaulių m., Vilkaviškio raj., Šiaulių raj. ketina pritaikyti infrastruktūrą asmenims su negalia, Klaipėdos miestas numatė įsteigti mentorystės programą, jei asmenys su negalia būtų įdarbinti.
Lyčių lygybė – populiariausias savivaldybių tikslas, jos siekia 21 savivaldybė iš 60. Pavyzdžiui, dalis nori išsiaiškinti, kokie vyrų ir moterų darbo užmokesčių skirtumai pas jas egzistuoja, numato parengti rekomendacijas, kad šie skirtumai taptų mažesni. Kai kurios teigia, kad peržiūri savo darbo skelbimus, kad jie nediskriminuotų, o aprašymai nesiremtų lyčių stereotipais.
Kas trečia savivaldybė nori užkirsti galimą diskriminaciją socialinės padėties pagrindu, dažniausiai gerinant sąlygas dirbantiems tėvams. Anykščių raj., Klaipėdos m., Vilniaus m. siūlo mentorystę iš vaiko priežiūros atostogų grįžtantiems tėvams, kitos planuoja įsirengti vaikų kambarius, Birštono ir Vilniaus raj. savivaldybės skelbia skatinančios tiek vyrus, tiek moteris aktyviau naudotis vaikų auginimo atostogomis bei papildomomis poilsio dienomis.
Lyginant su ankstesniais metais, smarkiai išaugo savivaldybių, siekiančių lygių galimybių, skaičius.
2022 m. bent kokį lygioms galimybėms skirtą dokumentą turėjo 45 savivaldybės, šiemet – 55. 2022 m. tik 2 savivaldybės turėjo veiksmų planus ir žinojo, kokio pokyčio siekia, šiemet tokius planus turėjo jau 23 savivaldybės, o pokytį įvardino 25.
Užpernai tik 4 savivaldybės nurodė, kaip galima pranešti apie patirtą diskriminaciją, mobingą ar kitus pažeidimus, šiemet tokių savivaldybių buvo 12.
Daugiausiai tikslinės informacijos apie savo pastangas siekti lygių galimybių skelbia Klaipėdos raj., Kauno raj., Elektrėnų ir Kupiškio raj. savivaldybės.
Tuo metu apie lygių galimybių užtikrinimą versle geriausiai atsiskaito AB „Energijos skirstymo operatorius“ ir UAB „Ignitis“.
Pagal LR darbo kodeksą visi darbdaviai privalo įgyvendinti lyčių lygybės ir nediskriminavimo kitais pagrindais principus. Organizacijos, kuriose dirba daugiau nei 50 darbuotojų, turi paskelbti lygių galimybių politikas ir joms įgyvendinti skirtas priemones.
Tyrimą atliko „Lietuvos įvairovės chartijos asociacija“. Jo metu buvo vertinamos visos savivaldybės ir 20 didžiausių verslų, analizuoti viešai skelbiami dokumentai, pavyzdžiui, savivaldybių ir įmonių strategijos bei veiksmų planai. Didžiausios įmonės atrinktos pagal 2023 m. pajamas, viešinamas „Verslo žiniose“.
Atlikus dokumentų analizę rezultatai buvo siunčiami visoms įmonėms ir savivaldybėms, joms sudaryta galimybė pradėti viešinti trūkstamą informaciją ir taip pakoreguoti savo įvertinimą. Šia galimybe pasinaudojo 5 įmonės ir 35 savivaldybės.
Viešai skelbiamų dokumentų turinys buvo vertinamas 2024 m. birželio–rugsėjo mėnesiais.
„Lietuvos įvairovės chartijos asociacijos“ informacija