Prasmingai paminėtos spaudos atgavimo 110-osios metinės
TitulinisPrasmingai paminėtos spaudos atgavimo 110-osios metinės
2014-05-09
Gegužės 7 d. Gargždų kultūros centre vyko renginys, skirtas Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai.
Minint spaudos atgavimo 110-ųjų metų jubiliejų pasveikinti žurnalistai, apdovanoti mokiniai, dalyvavę rašinių konkurse apie gimtąjį karštą, humanitarinių mokslų daktaras, docentas, Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto dekanas Antanas Smetona skaitė paskaitą „Lietuvių kalba ir dabartis“, humanitarinių mokslų daktarė Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto direktorė Silva Pocytė pristatė tęstinio leidinio „Acta historica universitatis Klaipedensis“ XXVI tomą „Kristijono Donelaičio epochos kultūrinės inovacijos“.
Mūsų kraštui ypač svarbus Spaudos draudimo laikotarpis, savotiškai suartinęs Mažąją ir Didžiąją Lietuvas, kuris baigėsi pergalingai 1904-ųjų gegužės 7-ąją. Per mūsų žemę ėjo knygnešių keliai ir takeliai, o Mažosios Lietuvos dalyje – Gropiškiuose, vėliau Drukiuose, veikė spaustuvė, buvo įkurta pirmoji Lietuvoje spaustuvininkų mokykla. Mūsų krašto kultūrą kūrė ne tik lietuviai, bet ir vokiečiai, ir kitų tautų žmonės ir tai daro mūsų istoriją dar turtingesnę. Šiandien ne vien Ievą Simonaitytę (gaila, jos kūrybos nebėra mokyklinėse programose), Joną Lankutį ar dar gyvą ir kuriantį rašytoją Petrą Dirgėlą minime tarp savo žymiųjų, bet prikėlėme iš užmaršties ir Ernstą Vichertą – įkurta ir jo vardo premija jauniesiems kūrėjams, šiemet įteikta jau kevirtąjį kartą, ir muziejininką Hugo Šojų, ir spaustuvininkus Frydrichą Šrėderį, Jurgį Traušį, kalbininką Frydrichą Haką, Johaną Kelkį ir daugelį kitų raštijos, kultūros darbuotojų, kurių prasminga veikla ir kūryba anksčiau buvo sąmoningai nutylima ar visai ištrinta iš atminties. Jiems yra skiriami renginiai, atminimo lentos prie pastatų, kur gyveno krašto šviesduoliai, jų vardais pavadinamos gatvės. Pavyzdžiui, pernai Gargžduose viena gatvė pavadinta Aleksandro Lengvino, 1907 m. gimusio Gargždų valsčiaus Girininkų kaime ir palaidoto Gargždų kapinėse – vieno iš seniausių didžiojo „Lietuvių kalbos žodyno“ bendradarbių, patardavusių Balčikoniui, kaip redaguoti žodyną, vardu. Apie šį kalbos darbininką beveik nebuvo duomenų, ir jei ne Aldono Pupkio pasiryžimas surinkti apie jį išsibarsčiusią medžiagą, sudėlioti ir apmąstyti straipsnyje, kuris buvo paskelbtas 2012 m. žurnale „Lituanistika“, tai garbaus kraštiečio vardas taip ir būtų nugrimzdęs užmarštin.
Spaudos atgavimo diena labiausiai minima kaip žurnalistų profesinė šventė, todėl šią proga už ilgametį žurnalistinį darbą, tiesų, prasmingą, svarų žodį ir jaunųjų žurnalistikos talentų ugdymą Savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas apdovanojo padėkos raštais „Bangos“ laikraščio redaktorę Viliją Butkuvienę, taip pat „Bangos“ laikraščio korespondentes Agnę Adomaitę ir Jolantą Venskutę. Jolantai, kaip jaunajai žurnalistei, 1000 litų premiją įteikė UAB „Hidrostatyba“ generalinis direktorius Algirdas Žukauskas.
Nuotraukoje: iš kairės: „Bangos“ žurnalistės Jolanta Venskutė ir Agnė Adomaitė
Savivaldybės padėkos raštais taip pat apdovanoti mokiniai, dalyvavę mokinių rašinių konkurse apie gimtąjį kraštą. Juos vertino mero pavaduotojos Rūtos Cirtautaitės vadovaujama komisija, kurios sudėtyje – žurnalistė Aldona Vareikienė, Savivaldybės tarybos narys lituanistas Albinas Klizas, istorikė Silva Pocytė, Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Irena Barbšienė ir Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Daiva Beliokaitė.
Už įtaigiai atskleistą gimtojo krašto pasaulėvaizdį Savivaldybės padėkos raštais apdovanoti šie mokiniai: Justė Giržadaitė, Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos IVag klasės mokinė, Sigita Mikužytė, Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos 8a klasės mokinė, Aistė Kirilovaitė, Agluonėnų pagrindinės mokyklos 8 klasės mokinė, Julius Česnavičius, Agluonėnų pagrindinės mokyklos 10 klasės mokinys, Deimantė Karosaitė ir Inesa Fabijonavičiūtė, Agluonėnų pagrindinės mokyklos 10 klasės mokinės, Lina Buožytė, Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos III klasės mokinės.
Švietimo skyriaus diplomais apdovanoti mokiniai: Kamilę Pavilionytę, Gargždų ,,Vaivorykštės“ gimnazijos I klasės mokinė, Emilija Eringytė, Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos I klasės mokinė, Julija Antanavičiūtė, Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos I klasės mokinė, Katryna Ilginytė, Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos I klasės mokinė.
Už nuoširdų darbą skiepijant meilę gimtajam kraštui Savivaldybės padėkos raštais apdovanoti mokytojai: Rima Petraitienė ir Virginija Kuorienė – Agluonėnų pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytojos, Zofija Vaitkuvienė – Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja, Aušra Jančauskienė ir Donata Jocytė, Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos lietuvių kalbos mokytojos.
Visiems neišdildomą įspūdį paliko žymaus kalbininko Antano Smetonos paskaita apie lietuvių kalbos situaciją mūsų šalyje ir šiandienos pasaulyje. Pasirodo, ji nėra jau tokia bloga: lietuvių kalba, kuri yra archajiškiausia savo formomis iš indoeuropiečių kalbų (bet ne seniausia, kaip dažnai pasakoma) pasaulyje turi apie 5 milijonus kalbėtojų. Todėl artimiausiu laiku išnykimas jai negresia, – kitas dalykas – kokia bus kalba, kaip ji keisis, ar išsaugosime tai, kas joje vertingiausia, ar liksime lietuviais ir nebekalbėdami savąja kalba kaip sugebėjo išsaugoti savo tapatumą airiai, škotai ar kitų mažesnių tautų žmonės. Tai priklauso ne vien nuo kalbininkų, bet ir visuomenės požiūrio, valstybės politikos ir daugelio kitų veiksnių.
„Vilnius yra viena iš Europos sostinių, todėl nenuostabu, kad čia tiek daug angliškų užrašų, bet kitur jų galėtų būti ir mažiau“, – sakė A. Smetona, kalbėdamas apie viešuosius užrašus.
Liūdna žinia tarmėms – jos išnyks, nes dabartiniai vaikai tarmiškai jau nekalba. Svarbu, kad tarmių duomenys yra sukaupti ir tai yra mūsų kultūros paveldas.
Klausytojai A. Smetonai uždavė daug klausimų, diskutavo ir išsakė susirūpinimą kalba, tačiau liko supratę, kad daug kalbos kismo reiškinių galima vertinti optimistiškai.
Nuotraukoje: klausimą Antanui Smetonai užduoda Savivaldybės tarybos narys lituanistas Albinas Klizas
Kita renginio viešnia – istorikė Silva Pocytė pristatė tęstinį leidinį „Acta historica universitatis Klaipedensis“ XXVI tomą „Kristijono Donelaičio epochos kultūrinės inovacijos“. Ji ir šio leidinio sudarytoja.
Leidinyje publikuojami Lietuvos, Vokietijos, Lenkijos, Italijos, Rusijos mokslininkų straipsniai, parengti pagal pranešimus, skaitytus tarptautinėje mokslinėje konferencijoje, vykusioje 2011 m. Klaipėdos universitete.
Straipsnių tematinis spektras apima kultūrinės XVIII a. raidos analizę ir jos poveikį visos Prūsijos bei Rytų Prūsijos gyvenimui XVIII–XIX a. sankirtoje, Donelaičio veiklos ir darbų recepciją vėlesniais šimtmečiais. Šaltinių tyrimų skyriuje pirmą kartą lietuvių kalba pristatomas Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos Rankraščių skyriuje saugomas unikalus ir svarbus K. Donelaičio epochos dokumentas – Gumbinės špitolės bažnyčios pamokslininko Friedricho Pastenaci’o, vykstant Septynerių metų karui parašytas, dienoraščio fragmentas.
Silva Pocytė padovanojo šį ir kitų Kalipėdos universiteto leidinių bibliotekai bei mokiniams, dalyvavusiems rašinių konkurse.
Renginį labai papuošė dainininkės Gabrielės Degutytės ir jos grupės ir pasakoriaus iš Dovilų Danieliaus Krušinskio pasirodymai.
Paskutinis atnaujinimas: 2022-11-21 09:58:11
Pritaikymas neįgaliesiems
Pritaikymo režimai
Epilepsijai draugiškas rėžimas
Sumažiną spalvų intensyvumą ir pašalina mirksėjimus
Šis rėžimas leidžia žmonėms, sergantiems epilepsija, saugiai naudotis svetaine, pašalinant priepuolių riziką, atsirandančią dėl mirksinčių ar mirgančių animacijų ir rizikingų spalvų derinių.
Rėžimas silpnaregiams
Pagerina svetainės vaizdą
Šis rėžimas pritaiko svetainę taip, kad būtų patogiau naudotojams, turintiems regėjimo sutrikimų, tokių kaip blogėjantis regėjimas, tunelio regėjimas, katarakta, glaukoma ir kt.
Kognityvinės negalios režimas
Padeda sutelkti dėmesį į konkretų turinį
Šis režimas suteikia įvairių pagalbinių parinkčių, padedančių vartotojams, turintiems pažinimo sutrikimų, tokių kaip disleksija, autizmas, CVA ir kt., lengviau sutelkti dėmesį į esminius svetainės elementus.
ADHD draugiškas režimas
Sumažina blaškymąsi ir pagerina dėmesį
Šis režimas padeda vartotojams, turintiems Dėmesio trūkumo / hiperaktyvumo sutrikimą
ar neurologinio vystymosi sutrikimų, lengviau skaityti, naršyti ir sutelkti dėmesį į pagrindinius svetainės elementus, kartu žymiai sumažinant blaškymąsi.
Skaitymas
Turinio mastelio keitimas
Numatytas
Teksto didintuvas
Skaitomas šriftas
Šriftas pritaikytas disleksijai
Highlight Titles
Highlight Links
Šrifto dydis
Numatytas
Vizualinė patirtis
Tamsus kontrastas
Šviesus kontrastas
Nespalvotas
Didelis kontrastas
High Saturation
Low Saturation
Teksto spalva
Antraščių spalva
Fono spalva
Stop Animations
Reading Mask
Cognitive Reading
Voice Navigation
Privatumo apžvalga
Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti privalomuosius, funkcinius ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Išplėstiniai nustatymai“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Leisti visus slapukus“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.
Privalomieji slapukai
Privalomieji slapukai yra reikalingi svetainės veikimui, saugumui ir funkcionalumui bei naršymui joje. Šie slapukai būtini norint pateikti informaciją ir paslaugas jums.
*wp_lang – Svetainės funkcijoms. Galioja sesijos metu.
*wordpress_test_cookie - Šis slapukas naudojamas patikrinti, ar slapukai yra įjungti vartotojų naršyklėje. Galioja sesijos metu.
*wp-settings-1 - Naudojamas tinklapio struktūros personalizavimui pagal vartotoją. Slapukai nesaugo jokios asmeninės informacijos. Galioja 12 mėnesių.
*pll_language - Slapukas naudojamas išsaugoti lankytojo kalbą. Galioja 12 mėnesių.
Funkciniai slapukai
Dėl funkcinių slapukų naudojimo mūsų svetainė gali įsiminti jūsų pasirinkimus, kuriais nustatote tam tikrą svetainės išvaizdą bei veikimą, kad apsilankymas būtų patogus jums.
*wordpress_logged_in_* - WordPress prisijungusio vartotojo slapukas. Galioja sesijos metu.
*moove_gdpr_popup - Slapukas užtikrina, kad Jums davus sutikimą to nereikės daryti pakartotinai kiekvieną kartą Jums besilankant mūsų interneto svetainėje. Slapukas nesaugo jokios asmeninės informacijos. Šis slapukas nėra įjungiamas, iki kol nepateikiat sutikimo. Galioja 12 mėnesių.
*NG_TRANSLATE_LANG_KEY - Šis slapukas naudojamas lankytojų kalbos pasirinkimams saugoti.
Please enable Strictly Necessary Cookies first so that we can save your preferences!
Rinkodaros slapukai
Rinkodaros slapukai – (dar vadinami tiksliniais arba reklaminiais slapukais) yra naudojami siekiant pateikti turinį, pagrįstą svetainės lankytojo elgesio bruožais.
*_gid - Šį slapuką įdiegė „Google Analytics“. Slapukas naudojamas saugoti informaciją apie tai, kaip lankytojai naudojasi svetaine, ir padeda sukurti analizės ataskaitą apie tai, kaip veikia svetainė. Surinkti duomenys apima lankytojų skaičių, šaltinį, iš kurio jie atvyko, ir anonimiškai aplankytus puslapius.
*_ga - Šį slapuką įdiegė „Google Analytics“. Slapukas naudojamas norint apskaičiuoti lankytojo seanso, kampanijos duomenis ir stebėti svetainės naudojimą svetainės analizės ataskaitai. Slapukai saugo informaciją anonimiškai ir priskiria atsitiktinai sugeneruotą skaičių unikaliems lankytojams identifikuot
Please enable Strictly Necessary Cookies first so that we can save your preferences!