Apie parlamentus

Viena iš seimo reikšmių – susibūrimas, susitelkimas. Išskirtinai „Lietuvių kalbos žodyne“ teikiamas gandrų susibūrimas prieš išskrendant: Pulkų pulkai ilgakojų susirenka į plačiąsias pievas. Šį sąskrydį nuo seno žmonės gandrų seimais vadino.

Spalio 11 d. – rinkimai į Lietuvos Respublikos parlamentą – oficialiai vadinamą Lietuvos Respublikos Seimu.

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) Konsultacijų banke paaiškinta, kad lietuviškus oficialiuosius parlamentų pavadinimus sudaro valstybių pavadinimai kilmininko forma ir institucijų pavadinimai (institucijos būna vienų ir dvejų rūmų), plg.: Suomijos Respublikos Eduskunta ir Nyderlandų Karalystės Pirmieji Rūmai, Nyderlandų Karalystės Antrieji Rūmai.

VLKK rekomendacijoje „Dėl valstybių parlamentų lietuviškų pavadinimų“ galima rasti įvairių šalių parlamentų įdomių pavadinimų, atskleidžiančių ir šalies istorijos ir politinės sąrangos ypatumus, kurie gali būti vartojami adaptuoti (jiems teikiama pirmenybė) arba verstiniai (taip pat galimi vartoti ir oficialiai):

Aiirijos Irachtas susideda iš Aiirijos Senato (Aukštieji parlamento rūmai) ir Airijos Atstovų Rūmų (Žemieji parlamento rūmai).  O štai Austrijos Respublikos Federalinis Susirinkimas ‒ iš Austrijos Respublikos Bundesrato (gali būti Austrijos Respublikos Federalinė Taryba) ir Austrijos Respublikos Nacionalrato (Austrijos Respublikos Nacionalinė Taryba); Vokietijos Federacinės Respublikos Federalinis Susirinkimas ‒ iš Vokietijos Federacinės Respublikos Bundesrato (Vokietijos Federacinės Respublikos Federalinės Tarybos) ir Vokietijos Federacinės Respublikos Bundestago (Vokietijos Federacinės Respublikos Federalinio Susirinkimo).

Kai kurios valstybės turi tik vienų rūmų parlamentą. Kaip žinome, seniausias iš jų – Islandijos Altingas; Juodkalniją turi Skupštiną; Slovakijos Respublika ‒ Nacionalinę Radą, Turkijos Respublika ‒ Didįjį Nacionalinį Medžlisą, Latvijos Respublika – Saeimą, na, o mes ‒ ne tik gandrų Seimą.

Primintina, kad aukščiausių valstybės institucijų sudėtinių pavadinimų (ir Lietuvos, ir kitų šalių) visi žodžiai rašytini didžiosiomis. 

                                                                                                                                                                         -db-

Paskutinis atnaujinimas: 2022-11-18 02:54:23

Veiklos sritys