Buvo dvaras – liko miškas

Apie ką tai? Apie Žydelių mišką, kuriame dar ir kapinės tuo pačiu pavadinimu (oficialiau − Žydelių−Poškų senosios kapinės). Ar jos žydų? Tikrai ne. Čia yra dar išlikusių gana gražių liuteroniškų kryžių.

Mažosios Lietuvos enciklopedijoje Žydeliai minimi kaip kaimas 7 km į šiaurę nuo Priekulės, 3 km į šiaurę nuo Vanagų. 1785 m. Žydeliai (Sziedellen) buvo Įsruties apskrities Priekulės valsčiaus šatulinė kulmiškoji gyvenvietė su 3 ugniakurais. 1831 m. minima kaip kulmiškoji daržininkų gyvenvietė, turėjusi 3 sodybas ir 16 gyventojų. 1905 m. turėjo Klaipėdos apskrities Agluonėnų valsčiaus Stragnos dvaro apygardos gyvenvietės statusą, 3 gyvenamuosius namus ir 18 gyventojų. 1925 m. minimas Agluonėnų valsčiui priklausęs Žydelių dvaras su 49 gyventojais. 1906 m. pradėjus eksploatuoti siaurojo geležinkelio Klaipėda−Dovilai−Pėžaičiai liniją Žydeliuose buvo įrengta stotis. Priklausė Priekulės, nuo 1903 m. – Vanagų parapijai.  

Iš kur šis pavadinimas? Pasak Klaipėdos universiteto profesorės Dalios Kiseliūnaitės, „kalbiniu požiūriu atrodo, kad Žydelis buvo asmenvardis (ne toks ir retas), o iš jo kilo kaimo vardas“.

Kaimo nebėra, kertamas ir gražusis Žydelių miškas, pavadinimas liks tik kapinaitėms.

-db-

Paskutinis atnaujinimas: 2022-11-18 02:38:45

Veiklos sritys