Kaip patogu…

Tikrai, gyvendami vartotojiškoje visuomenėje, labai stengiamės, kad viskas būtų be galo patogu, smagu, žavu ir kuo mažiau dėl ko nors reiktų sukti galvą. Tik žiū – paskui va ima ir atsisuka kas nors prieš mus pačius… O tada ajajajajai…

Ir kalbėti norime patogiai, − kuo trumpiau, paprasčiau, − nors kartais norėdami atrodyti protingesni sakome (ir rašome) darbų atlikimo vykdymas vietoj darbai…

Štai – skaitau ir iš karto taisau:

Kad apskaičiuoti 1 proc. disponuojamų namų ūkio pajamų būtina pateikti tai patvirtinančius dokumentus (= Kad būtų galima apskaičiuoti 1 proc. disponuojamų namų ūkio pajamų, būtina pateikti tai patvirtinančius dokumentus).

Kad + bendratis – labai didelė klaida, nors, regis, tokia patogi vartoti… Tačiau tokie pasakymai visiškai nebūdingi lietuvių kalbai. Bet kuris žmogus, dar nepraradęs ryšio su savo tarme (nes jokioje tarmėje tokie junginiai nebuvo vartojami) ir turintis kalbos jausmą, taip nesakys.

Kaip ir kiekvienas raštingas žmogus turi žinoti, kad šalutinis dėmuo sudėtiniame prijungiamajame sakinyje eina visiškai nebūtinai po pagrindinio, bet gali eiti ir prieš jį: Kokiu tikslu būtina pateikti dokumentus? − Kad būtų galima apskaičiuoti 1 proc. disponuojamų namų ūkio pajamų.

-db-

Paskutinis atnaujinimas: 2022-11-18 02:46:38

Veiklos sritys