Kaip taisyklingai vartoti dokumento pavadinimą?

Valstybinė lietuvių kalbos komisija nebe taip griežtai laikosi nuomonės, kad dokumento pavadinimas su žodžiais leidimasprašymasparaiškaprogramaplanasnutarimassutartis ir pan. būtinai turi būti tik su galininku, todėl galimi, tačiau vis dar šalutiniais normos variantais laikomi leidimas šautuvui laikyti, prašymas pašalpai gauti ir panašūs pavadinimai su naudininku. Vis dėlto geriau su galininku: paraiška rengti parodą,  nutarimas mokesčius didinti; didinti mokesčius, prašymas gauti pašalpą.

Sudėtingesni, ilgesni pavadinimai gali būti formuluojami ir kitaip, pavyzdžiui, planas valkataujantiems šunims gaudyti (geriau: valkataujančių šunų gaudymo planas; planas, kaip gaudyti valkataujančius šunis); nurodymai kursiniams darbams rašyti (geriau: kursinių darbų rašymo nurodymainurodymai, kaip rašyti kursinius darbus). 

Sudarant dokumento pavadinimą dažnai galima apsieiti be pagalbinio žodžio, reiškiamo bendratimi, tuomet drąsiai galime vartoti naudininką, pavyzdžiui, iš variantų Teikimas 2022 metų kultūros ir meno darbuotojo premijos skyrimui; Teikimas skirti 2022 metų kultūros ir meno darbuotojo premiją; Teikimas 2022 metų kultūros ir meno darbuotojo premijai, − pastarasis tinkamiausias.

-db-

Paskutinis atnaujinimas: 2022-11-18 03:01:41

Veiklos sritys