Kalbi taisyklingai – protauji teisingai

Džiugu, kai kalbos negeroves pastebi ne tik kalbininkai, − štai vienas feisbuko draugas teisininkas savo paskyroje rašo:  Savaitgalį Raudondvaryje teko dalyvauti santuokos ceremonijoje. Paprastai jauniesiems dėl įtampos ne tas galvoje būna (laukia tik vieno klausimo, į kurį tik vienas atsakymas), bet kaip paprastam svečiui ausis rėžė ne kartą girdint: „sutinkamai su šeimos įstatymu“. Tik nei toks įstatymas yra, nei „sutinkamai“ su juo vartojama. P. s. bet skaitė tai labai gražiai, iškilmingai.

Kolega visiškai teisus, − Kalbos komisijos konsultacijų banke rašoma:   Sutinkamai su yra nevartotinas verstinis pasakymas. Vietoj jo rėmimuisi, pagrindui ar atitikimui nusakyti vartotini lietuviški junginiai pagal kąremiantis (remdamasiskuovadovaujantis (vadovaudamasiskuoSutinkamai su teismo sprendimu (= Pagal teismo sprendimąVadovaujantis teismo sprendimubauda turi būti sumokėta per mėnesįSutinkamai su nuostatais (= Pagal nuostatusministerija turi parengti įstatymo projektąSutinkamai su pažyma (= Remiantis pažymanutarta darbus atidėti ir pan.

Kaip viena žinoma Lietuvos stilistė neseniai sakė, kad jokia stilingiausia apranga nepadės, kai galva tuščia, nes svarbiausias aksesuaras yra smegenys, taip ir gražiausią bei didingiausią ceremoniją gali sugadinti netaisyklingai pavartota frazė. Žinoma, ne kiekvienas ir vienu, ir kitu atveju tai pastebės ir supras… Supras ir įvertins tik tas, kas pats turi smegenų ir kalbos jausmą.

Kviečiame į seminarą „Dokumentų rengimo ir kalbos patarimai“, skirtą Tarptautinei raštingumo dienai paminėti, rugsėjo 7 d. 14 val. Klaipėdos rajono savivaldybės salėje (Klaipėdos g. 2, Gargždai). Registracija iki rugsėjo 5 d. el. paštu [email protected], tel.: (8 46)  39 10 63, 8 640 20 498.

Pasikartosime kalbos taisykles ir išmoksime būti pastabesni bei atidesni!

-db-

Paskutinis atnaujinimas: 2022-11-18 02:49:23

Veiklos sritys