Kas nuo ko?

Kviečiame prisidėti prie piliakalnių priežiūros − nuolat nurinkti šiukšles, išvalyti upelių vagas nuo sąvartų.

Kas gi ne taip antroje sakinio dalyje? Kalbos dalykai neatsiejami nuo logikos dėsnių, todėl upelių vagų niekaip negalime išgraibyti kaip kokių gyslų ir nuimti nuo sąvartų. Galime nebent atvirkščiai – pašalinti sąvartas iš upelių vagų, kad upeliai tekėtų laisvai ir lygiai.

Paaiškinimą ir daugiau pavyzdžių galime rasti Valstybinės lietuvių kalbos komisijos konsultacijų banke (vlkk.lt). Ten rašoma, kad prielinksninis junginys valyti ką nuo ko šalinamajam objektui reikšti nevartotinas. Todėl  Aliejų išvalyti nuo degėsių (= Pašalinti degėsius iš aliejaus); Nušluostyk stalą nuo trupinių (= Nušluostyk nuo stalo trupinius); Mašinos nenuvalytos nuo purvo (= Nuo mašinų nenuvalytas purvas); Teko valyti gatves nuo sniego (= Teko valyti (kasti) sniegą nuo gatvių).

Kartais pagalvoju, kad puiki priemonė Piliakalnių metams įamžinti būtų Gedimino pilies griūtis nuo kalno tiesiai ant Valdovų rūmų. Tiktai babach… Puikus nieko nekainuojantis reginys su visais šou elementais labai tiktų ir artėjančiam Valstybės 100-mečiui paminėti. Pasidėtume pliusiuką ir svarbiausių antrojo Lietuvos tūkstantmečio įvykių ir datų dešimtuko sudarymo sąraše.

Šalin pilis nuo piliakalnių, o visus rūmus – nuo žemės paviršiaus! Šalin istorijos dulkes nuo mūsų sąmonės! Pirmyn į šviesią ateitį!

-db-

Paskutinis atnaujinimas: 2022-11-18 02:45:59

Veiklos sritys