Labas, Helovine!

Nesibaigiančios diskusijos dėl Helovino (Helovyno) socialiniuose tinkluose vėl priešina jaunimą ir senimą, − bet gal pagaliau pas mus (ir mumyse) sugyvens abi šios šventės? Juk ir švenčiamos jos visgi skirtingomis dienomis, − svarbiausia, kad visas teisingai pavadintume.     

Pirmiausia, spalio 31 d., švenčiamas keltiškasis Helovinas (galimas variantas ir Helovynas), lapkričio 1 d. – Visų šventųjų diena  (laikantis bendrųjų rašybos taisyklių tik pirma šventės pavadinimo raidė didžioji, tačiau oficialus šventės pavadinimas Darbo kodekse įrašytas stilistinis pavadinimo variantas (abu žodžiai pradedami didžiąja raide). Lapkričio 2 d. – Vėlinės, sietinos su mūsų senaisiais papročiais.

Didžiajame „Lietuvių kalbos žodyne“ galime atrasti pavyzdžių, sietinių su liaudiškais tikėjimais: Vėlinių maistą dar Visų Šventųjų vakarą ant kapo palikdavo per naktį, o tik Vėlinėse jį valgydavo ir išdalindavo vargšams. Daugelis žinome, kad tokio papročio tebesilaiko rusai sentikiai, panašių dalykų galėtume pamatyti ir nekrikščioniškų tautų kapinėse – pavyzdžiui, budistų. Įdomu, kad mes, paskutiniai pagonys Europoje, vaišių vėlėms kapinėse senokai esame atsisakę, vėles prie stalo kviečiame tik per Kūčias.

Na, o dar tikėta, kad jei per Vėlines šlapia – ateinantys metai bus vaisingi.

Teko užmatyti, kad viename rajono kultūros centre vyks helouyninis jaunimo muzikos koncertas. O ne, toks žodis – lyg varna su zuikio ausimis (gal ir įmanomas Helovino perzonažas?) Jei jau koncertas, tada helovininis (helovyninis) (plg. kalėdinis). Jei norima labiau pabrėžti, kad tam tikras dalykas (daiktas ar veiksmas) skirtas tik tai konkrečiai šventei – Helovinui, tada Helovi(y)no koncertas.

Hmmm… Na, bet ir jaunimui galima būtų pasiūlyti pasitelkti daugiau išradingumo ir šiai šventei įsigyventi padėti su lietuviškais žodžiais: Vaiduoklių šventė, Šiurpnaktis, Šmėklinės… Panašių žodžių, pavadinimų renginiams ir patiems galima  pasidaryti, svarbu taisyklingai pritaikyti lietuviškas priesagas ar kitus darybinius elementus: šiurpės, šmėkluočių šou, koncertas „Iš po velėnos“, šmėkluočių ir šiurpinukų kepimo edukacija ir vaišės…?

-db-

Paskutinis atnaujinimas: 2022-11-18 02:58:56

Veiklos sritys