Orkai ir troliai

Esama žodžių, kuriuos vartoti ne ta reikšme yra didelė kalbos klaida, pavyzdžiui: įpakavimas – yra veiksmo pavadinimas, kai kas nors pakuojama (šiame ceche vyksta vaistų (į)pakavimas), tačiau daiktui pavadinti, į kurį kas nors pakuojama, turime kitą lietuvišką žodį – pakuotė (gražus ne tik žaislas, bet ir išradinga ir jo pakuotė).

Šiandienos viešojoje erdvėje greitai išplitę kai kurių žodžių reikšmių perkėlimai visai sėkmingi ir vykę, pavyzdžiui, Ukrainos okupantai pradėti vadinti orkais. Šio žodžio nerasim lietuviškuose žodynuose, tačiau vikipedijoje rašoma, kad tai fantastinių būtybių rasė, veikianti kai kuriuose maginės fantastikos kūriniuose. Orkai neretai priešinami su elfais. Pasižymi kovingumu, jėga, žiaurumu, baisia išvaizda. Nors žodis „orkas“ kilęs iš senosios anglų kalbos, šiuolaikinė jų vartosena atsirado J. R. R. Tolkieno kūryboje. Jų nereiktų painioti su orkomis – delfinų rūšimi.

Na, o skandinavų mitinės būtybės trolio pavadinimas yra ir Lietuvių kalbos žodyne, tačiau visi jau puikiai žinome, kas yra (kremliaus) troliai internete ir jų trolinimas. Oficialiai internete troliu vadinamas asmuo, kuris skelbia kurstančias, grubias arba įžeidžiančias žinutes, siekdamas išprovokuoti kitų bendruomenės narių emocinę reakciją bei nutraukti įprastinę diskusiją bendruomenei svarbia tema. Šiuo metu karas Ukrainoje yra viena svarbiausių temų, o kremliaus troliai iš visų jėgų, susikūrę keliasdešimt profilių, pluša, skleisdami melagienas, kurias atpažinti kritiškai mąstančiam žmogui nėra labai sunku. Tačiau dalis visuomenės narių užkimba ant jų kabliuko ir patiki, kad jų primygtinai siūlomos tiesos turi pagrindą. Neretai troliai ne tik patys savo komentaruose stengiasi neigti karą ir orkų daromus nusikaltimus, apie kuriuos tikroji tiesa skelbiama oficialiuose šaltiniuose, bet siūlo paskaityti ar perklausyti vieną ar kitą įrašą, „nes čia, žinok, sako tiesą“, − nors toji jų skelbiama tiesa tebūna kremliaus daugiau ar mažiau gudriai parengta dezinformacija.

Trolius galima atpažinti iš beveidžių ar gėlytėmis, gyvūnėliais pridengtų jų feisbuko profilių, mažo sienos įrašų skaičiaus profiliuose. Nors kai kurie troliai netgi atvirai savo profiliuose demonstruoja rusijos vėliavas ar kitus simbolius – apie tokius tiesiog būtina pranešti ne tik feisbuko ar informacijos portalo saugos tarnyboms, bet ir policijai.

Ar galima valstybės pavadinimą rusija ar jos prezidento pavardę putinas (viena radijo stotis savo žiniose jį vadina tiesiog Putleriu pagal analogą su Hitleriu) rašyti mažąja raide? Jeigu tai ne oficialus dokumentas, − tikrai taip, nes šiuolaikiniame pasaulyje negalima gerbti šalies ir jo vadovo, vykdančio nepaskelbtą karą suverenios valstybės teritorijoje, todėl stilistiškai toks rašymo būdas tinka laisvesniuose tekstuose, taip pat, pavyzdžiui, ir abiturientų rašiniuose.

-db-

Paskutinis atnaujinimas: 2022-11-18 03:01:53

Veiklos sritys