Važinėjame keliais ir gatvėmis

Tiesiame (ne statome), remontuojame, tvarkome taip pat kelius, gatves, sankryžas, akligatvius ir t. t., bet ne įvažiavimus ir privažiavimus.

Gali būti iškilmingas įvažiavimas pro triumfo vartus ir įspūdingas privažiavimas prie karaliaus rūmų arba pravažiavimas pro šalį, užvažiavimas į svečius ir pan., kai norime įvardyti veiksmą, kurį atliekame ar atlieka kiti. Bet juk tokių įvardijimų geriau vengti, o geriau vartoti konkrečius veiksmažodžius: įvažiuoti, privažiuoti, užvažiuoti ir pan.

Jeigu norima pasakyti, kad kelias veda prie konkretaus objekto ir norime pabrėžti, kad būtent juo mes prie šio objekto privažiuojame, galime jį vadinti privažiuojamuoju keliu. Kelią, kuriuo įvažiuojame į kokią nors teritoriją, galime vadinti įvažiuojamuoju keliu, bet ne privažiavimu ir įvažiavimu, nes šiais žodžiais apibūdiname veiksmą, o ne objektą.

Beje, štai Valstybinės lietuvių kalbos komisijos konsultacijų banke radau siūlymą makdraivą pakeisti užvažiuojamąja kavine. Žinote, taip vadinama kavinė, kur neišlipus iš mašinos pro langelį galima nusipirkti užkandžių, gėrimų ir pan.

Kad geriau suprastume, kokius naujus kelius ar gatves reikia tiesti, o kokius remontuoti, taisyti, galime surengti išvažiuojamuosius posėdžius (juk nesakysime išvažiavimus).

-db-

Paskutinis atnaujinimas: 2022-11-18 02:51:39

Veiklos sritys