Vieningai – į mišką grybauti

Kažin ar grybautojai iš principo gali būti grybaudami vieningi, net jei keletas bendrai atkeliauja į mišką? Žiūrėk, vienas su didžiuliu krepšiu, kitas su kibiru, o trečias – kukliai su maksimos maišeliu… Kas ieško, tas randa, kiek ieško, tiek randa…

Valstybinės kalbos komisijos konsultacijų banke rašoma, kad žodis vieningas dažnai vartojamas netinkamai. Didelę neigiamą įtaką yra padaręs rusų kalbos žodis jedinyj, turintis ne vien reikšmę: „bendras, vienodas, vientisas, vienalytis, vienas, vienintelis“.

Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ teikiama žodžio vieningas reikšmė „pasižymintis vienybe“, pvz., vieninga tautavieningas Seimas.

Taisyklinga ne vieningas, o bendras fondas; ne vieningos, o vienodos kainos; ne vieninga, o viena, vienodabendra apskaitos sistema; ne vieninga, o viena, vienoda, bendra programa;  ne vieningos, o vienodos, bendros taisyklės; ne vieningi, o vienodibendri kriterijai.

Taip pat taisytini pasakymai vieningas pagalbos telefonas, vieningas telefono numeris, vieninga Europos Sąjungos valiuta. Nei telefonas, nei jo numeris, nei valiuta su vienybe neturi nieko bendra, todėl sakytina: vienas, bendrasbendrasis pagalbos telefonas ar numerisbendra Europos Sąjungos valiuta.

Jeigu norima pabrėžti, kad darbas pasižymi vienybe, sakytina vieningas darbas. Tačiau visais kitais atvejais, kai dirbame kartu ar dirbame tą patį darbą, vartotini pasakymai vienasvienodasbendras darbas. Taip pat ir su vieninga nuomone – tik besiginčydami nepamirškime prie jos prieiti.

 -db-

Paskutinis atnaujinimas: 2022-11-18 02:58:22

Veiklos sritys