Leiskime atgimti ir gyvuoti vietų vardams!

Paskutiniame praėjusių metų „Gimtosios kalbos“ numeryje dr. Laimutis Bilkis straipsnyje aptaria Vietovardžių metų prasmę, pasidžiaugdamas, kad ne tik šiai progai skirtų renginių, bet ir kitų vietos vardų įženklinimo būdų rasta: numatyta sukurti įvairiose šalies vietose vietovardžių žemėlapius, išnykusius kaimus įamžinti atminimo ženklais, rengti vietovardžių rinkimo ir kraštotyros ekspedicijas, parodas ir kt. Daug tokių priemonių įgyvendinta dalyvaujant ir prisidedant valstybės ir savivaldybių institucijoms, bendruomenėms, organizacijoms ir privatiems rėmėjams.

Mūsų rajone taip pat buvo įvairiausių renginių, skirtų Vietovardžių metams, įamžinti išnykusius vietovardžius materialiais atminimo ženklais iniciatyvų nebuvo girdėti, tačiau išnykusių arba nedidelių, jau nykstančių vietų vardais pavadinta nemažai gatvių.

Geografės Filomenos Kavoliūtės knygoje „Žemė prašo nepamiršti vardų“ suregistruoti sovietmečiu panaikinti kaimų pavadinimai pagal savivaldybes. Kaip visoje Lietuvoje, taip ir mūsų rajone buvo keletas kaimų (ir jų vardų) naikinimo vajų. 1983 m. panaikinta 17 kaimų vardų, 1989 – 7. Deja, kaimai kartu su vardais naikinami ir toliau nebelikus gyventojų,  ̶  todėl ir 2018 m. rajone panaikinti 5 kaimai.

Beveik visi minėtu laikotarpiu knygoje išvardinti išnykusių ir panaikintų kaimų pavadinimai įamžinti gatvėvardžiuose: Kretingalės seniūnijoje Anaičių, Laukžemių, Nemirsetos, Paupalių, Urbikių, Veiviržėnų seniūnijoje Arvydiškių, Beinoriškių (Lamsodžio kaimo pavadinimas dar nesuteiktas jokiai gatvei), Vėžaičių seniūnijoje Baltkalnio ir Voveriškių (dar nesulaukė gatvės vardo kadaise buvęs Paalančio kaimai), Priekulės seniūnijoje Dituvėlės, Dauparų-Kvietinių seniūnijoje – Cirulių (neįamžintas Skrandžių kaimo pavadinimas), Endriejavo seniūnijoje – Anužių (dar laukia savo eilės gražūs išnykusių Daubakių, Mikų ir Žalakiškės kaimų vardai), Sendvario seniūnijoje – Mostaičių ir Karališkių (neįmažintas Glušių pavadinimas).

Gatvėms teikti ne tik minimu laikotarpiu, bet ir dar anksčiau mirusių kaimų vardai – Milkurpių (Agluonėnų seniūnijoje), Gerviškių (Dovilų seniūnijoje) ir kiti. Taip pat Sendvario seniūnijos kaimų gatvėms daug suteikta ir toliau teikiami Karaliaučiaus krašto lietuviški (baltiški) pavadinimai.

Gatvėms suteikiami ne tik išnykusių ar nykstančių kaimų, bet ir upių, miškų vardai. Visada laukiame pasiūlymų (juos galima teikti per seniūnijas). Dar nevėlu organizuoti ir vietovardžių rinkimo ekspedicijas mokiniams – svarbūs ne tik kaimų, upelių ir upelių, bet ir pievų, daubų, kalvelių pavadinimai, kuriuos dar gali prisiminti senieji gyventojai.

Dr. Kęstutis Bilkis rašo, kad kalbant apie lietuvių vietovardžius minėtinas jų senumas, archajiškumas. Lietuviai ir jų protėviai dabartinėse teritorijose gyveno sėsliai kelis tūkstančius metų, su kitomis tautomis pradėjo kontaktuoti palyginti vėlai, todėl dauguma vietovardžių, ypač vandenvardžių, nuo priešistorinių laikų išsaugojo indoeuropietiškos prokalbės šaknis, pavyzdžiui, iš mūsų rajono upių – Danė. Kai kurie kaimų pavadinimai liudija, kokių tautų gyventa, pvz., Mozūriškė (mozūrai). Dauguma kaimų kilę iš asmenvardžių ir padeda atrasti jau išėjusių giminių šaknis mūsų krašte – kaip Kantvainų kaimo pavadinimas padėjo atsekti, jog būtent čia gyventa Imanuelio Kanto protėvių.

„O kas gi sudaro valstybę? – klausia geografė Filomena Kavoliūtė.  ̶ Tai teritorija, bendruomenės ir tos valstybės vardas, o lokaliai tai mažos teritorijos, mažos bendruomenės ir jų vardai. Kai bendruomenė išnyksta, vardas dar kurį laiką išliekaVardas yra tarsi dvasinio lauko dalis, egzistuoja kaip atskiras klodas. Jo nematyti, bet pakalbinus žmones daug galima sužinoti.“

Taigi Vietovardžių metams pasibaigus nepamirškime atrastų ir iš naujo ištartų senųjų mūsų vietų vardų, o leiskimės į naują kelionę pažindami senuosius vietų vardus, suteikime jiems naują gyvenimą pavadindami ne tik naujas gatves, bet ir įvairias bendrijas, organizacijas, įmones ir gaminius… 

Privatumo apžvalga

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti privalomuosius, funkcinius ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Išplėstiniai nustatymai“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Leisti visus slapukus“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Privalomieji slapukai

Privalomieji slapukai yra reikalingi svetainės veikimui, saugumui ir funkcionalumui bei naršymui joje. Šie slapukai būtini norint pateikti informaciją ir paslaugas jums.

*wp_lang – Svetainės funkcijoms. Galioja sesijos metu.
*wordpress_test_cookie - Šis slapukas naudojamas patikrinti, ar slapukai yra įjungti vartotojų naršyklėje. Galioja sesijos metu.
*wp-settings-1 - Naudojamas tinklapio struktūros personalizavimui pagal vartotoją. Slapukai nesaugo jokios asmeninės informacijos. Galioja 12 mėnesių.
*pll_language - Slapukas naudojamas išsaugoti lankytojo kalbą. Galioja 12 mėnesių.

Funkciniai slapukai

Dėl funkcinių slapukų naudojimo mūsų svetainė gali įsiminti jūsų pasirinkimus, kuriais nustatote tam tikrą svetainės išvaizdą bei veikimą, kad apsilankymas būtų patogus jums.

*wordpress_logged_in_* - WordPress prisijungusio vartotojo slapukas. Galioja sesijos metu.
*moove_gdpr_popup - Slapukas užtikrina, kad Jums davus sutikimą to nereikės daryti pakartotinai kiekvieną kartą Jums besilankant mūsų interneto svetainėje. Slapukas nesaugo jokios asmeninės informacijos. Šis slapukas nėra įjungiamas, iki kol nepateikiat sutikimo. Galioja 12 mėnesių.
*NG_TRANSLATE_LANG_KEY - Šis slapukas naudojamas lankytojų kalbos pasirinkimams saugoti.

Rinkodaros slapukai

Rinkodaros slapukai – (dar vadinami tiksliniais arba reklaminiais slapukais) yra naudojami siekiant pateikti turinį, pagrįstą svetainės lankytojo elgesio bruožais.

*_gid - Šį slapuką įdiegė „Google Analytics“. Slapukas naudojamas saugoti informaciją apie tai, kaip lankytojai naudojasi svetaine, ir padeda sukurti analizės ataskaitą apie tai, kaip veikia svetainė. Surinkti duomenys apima lankytojų skaičių, šaltinį, iš kurio jie atvyko, ir anonimiškai aplankytus puslapius.
*_ga  - Šį slapuką įdiegė „Google Analytics“. Slapukas naudojamas norint apskaičiuoti lankytojo seanso, kampanijos duomenis ir stebėti svetainės naudojimą svetainės analizės ataskaitai. Slapukai saugo informaciją anonimiškai ir priskiria atsitiktinai sugeneruotą skaičių unikaliems lankytojams identifikuot

Veiklos sritys