„Kovoti prieš ką“ ar „kovoti su kuo“?

Prielinksnio prieš konstrukcijos su kariavimo reikšmės veiksmažodžiais kariauti, kovoti ir iš jų padarytais daiktavardžiais karas, kova (taip pat su daiktavardžiais mūšis, puolimas, kovotojas…) vertinamos kaip šalutiniai normos variantai, pirmenybė teikiama prielinksnio su junginiams kovoti su kuo (kovoti su korupcija, kova su okupantais).

Daugiau pavyzdžių: Stiprinama kova prieš organizuotą nusikalstamumą (pirmenybė – su organizuotu nusikalstamumu). Karas prieš galingesnius kaimynus (su galingesniais kaimynaisšalį išsekino. Prieš ką (Su kuo) jie tada kovojo.

Prielinksnis prieš vertinamas kaip pagrindinė norma, kai priešiškumo reikšmė labai ryški: Susivieniję su gretimomis gentimis, dakotai kilo į kovą prieš kolonizatorius, ir kai gali susidaryti dviprasmybė: Jis nutarė kovoti prieš saviškius.

Taip pat ir abu variantai „Karas prieš ką“ ar „karas su kuo“ galimi vartoti bendrinėje kalboje. Pasakymas karas su kuo laikomas pagrindiniu normos variantu: Karas prieš galingesnius kaimynus (pirmenybė – su galingesniais kaimynais) šalį išsekino.

Prielinksnis prieš vertinamas kaip pagrindinė norma tada, kai priešiškumo reikšmė labai ryški, plg. Rusijos karas prieš Ukrainą privertė pasaulį susimąstyti ir imtis griežtų sankcijų prieš Rusiją.

-db-

Veiklos sritys