Žodžių poros, kurių reikšmės painiojamos

Spalio mėnesio „Gimtosios kalbos“ numeryje pateikiama dešimt žodžių porų, kurių reikšmės painiojamos.

Keletą aktualiausių painiojimo atvejų noriu persakyti su raginimu vis dėlto nepainioti, nes kartais dėl šių painiojimų gali rastis ir reikšmingų nesusipratimų ką nors skaičiuojant, užsakant prekes ar paslaugas ir pan.

Susikaupkite valandėlę ir pamąstykite, ar tikrai nevertėtų atsirinkti šių žodžių reikšmių:

Kiekis ir skaičius. Kai daiktai suskaičiuojami, tai jų gausai apibūdinti vartojamas žodis skaičius, pavyzdžiui, žmonių, obuolių skaičius. Kai daiktų ar kokios nors medžiagos gausa įvertinama ne skaičiuojant, o kitais būdais, pavyzdžiui, svoriu, (kilogramais), tūriu (kubiniais metrais, litrais), tai vartotinas kiekis, pavyzdžiui, obuolių kiekis (išreikštas kilogramais).

Tinklalapis ir svetainė. Interneto svetainė sudaroma iš tinklalapių, panašiai kaip knyga iš puslapių. Todėl internetinį „puslapį“ tinka vadinti tinklalapiu, o internetinę „knygą“ – svetaine. Kai surenkame internetinį adresą, tai iš tikrųjų patenkame į kurį nors svetainės tinklalapį. Adreso dalis iki pirmojo pasvirojo brūkšnio yra svetainės adresas, o po pasvirojo brūkšnio – tinklalapio adresas svetainės viduje. Surinkę vien svetainės adresą (iki pasvirojo brūkšnio) patenkame taip pat į vieną iš svetainės tinklalapių. Jis yra išskirtinis ir vadinamas pradžios tinklalapiu. Paprastai jame būna svetainės turinys ir kita svarbiausia informacija. Todėl jo adresas laikytinas visos svetainės adresu.

Vartotojas ir naudotojas. Riba tarp šių žodžių ne visada aiški. Ji geriau pajuntama tarp juos Atitinkančių veiksmažodžių vartoti ir naudoti. Vartojame maistą, vaistus. Vaistus sau žmogus vartoja, o gyvūnams gydyti naudoja. Kalbą, žodžius vartojame. Įrankius (prietaisus, programas), daiktus naudojame, bet ekonomikoje prekes perkantys ir tais pirktais daiktais besinaudojantys žmonės vadinami vartotojais, pats reiškinys – vartojimu.

Minėtame mielo žurnaliuko numeryje taip pat lyginamos žodžių simbolis ir ženklas, skaičius ir skaitmuo, rūšiuoti ir rikiuoti, nuoroda ir saitas, pranešimas ir laiškaskodavimas ir programavimas žodžių poros.

Vartodami panašius dalykus reiškiančius žodžius, atsiminkime viena: nei vienas žodis neatsirado šiaip sau, − vadinasi jo reikšmės ar net reikšmių visumos nepakako panašiam, bet visgi ne tapačiam daiktui, dalykui ar reiškiniui apibūdinti.

-db-   

Privatumo apžvalga

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti privalomuosius, funkcinius ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Išplėstiniai nustatymai“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Leisti visus slapukus“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Privalomieji slapukai

Privalomieji slapukai yra reikalingi svetainės veikimui, saugumui ir funkcionalumui bei naršymui joje. Šie slapukai būtini norint pateikti informaciją ir paslaugas jums.

*wp_lang – Svetainės funkcijoms. Galioja sesijos metu.
*wordpress_test_cookie - Šis slapukas naudojamas patikrinti, ar slapukai yra įjungti vartotojų naršyklėje. Galioja sesijos metu.
*wp-settings-1 - Naudojamas tinklapio struktūros personalizavimui pagal vartotoją. Slapukai nesaugo jokios asmeninės informacijos. Galioja 12 mėnesių.
*pll_language - Slapukas naudojamas išsaugoti lankytojo kalbą. Galioja 12 mėnesių.

Funkciniai slapukai

Dėl funkcinių slapukų naudojimo mūsų svetainė gali įsiminti jūsų pasirinkimus, kuriais nustatote tam tikrą svetainės išvaizdą bei veikimą, kad apsilankymas būtų patogus jums.

*wordpress_logged_in_* - WordPress prisijungusio vartotojo slapukas. Galioja sesijos metu.
*moove_gdpr_popup - Slapukas užtikrina, kad Jums davus sutikimą to nereikės daryti pakartotinai kiekvieną kartą Jums besilankant mūsų interneto svetainėje. Slapukas nesaugo jokios asmeninės informacijos. Šis slapukas nėra įjungiamas, iki kol nepateikiat sutikimo. Galioja 12 mėnesių.
*NG_TRANSLATE_LANG_KEY - Šis slapukas naudojamas lankytojų kalbos pasirinkimams saugoti.

Rinkodaros slapukai

Rinkodaros slapukai – (dar vadinami tiksliniais arba reklaminiais slapukais) yra naudojami siekiant pateikti turinį, pagrįstą svetainės lankytojo elgesio bruožais.

*_gid - Šį slapuką įdiegė „Google Analytics“. Slapukas naudojamas saugoti informaciją apie tai, kaip lankytojai naudojasi svetaine, ir padeda sukurti analizės ataskaitą apie tai, kaip veikia svetainė. Surinkti duomenys apima lankytojų skaičių, šaltinį, iš kurio jie atvyko, ir anonimiškai aplankytus puslapius.
*_ga  - Šį slapuką įdiegė „Google Analytics“. Slapukas naudojamas norint apskaičiuoti lankytojo seanso, kampanijos duomenis ir stebėti svetainės naudojimą svetainės analizės ataskaitai. Slapukai saugo informaciją anonimiškai ir priskiria atsitiktinai sugeneruotą skaičių unikaliems lankytojams identifikuot

Veiklos sritys